Žmogus gali tikrai būti laisvas ir tauta gali būti laisva tik tada, kada sugebama laisvę branginti labiau už gyvybę…
Daumantas
Lietuvos Respublikos Seimas šiuos metus paskelbė Juozo Lukšos Daumanto metais, atsižvelgiant į tai, kad sukanka 100 metų nuo partizano Juozo Lukšos – Daumanto gimimo, pabrėždamas, kad rezistentas J. Lukša – Daumantas buvo vienas ryškiausių kovotojų už Lietuvos laisvę.
Plungės ,,Saulės“ gimnazijos direktorius ir istorijos mokytojas organizavo išvyką ir netradicinę pamoką ,,Legendinis partizanas Juozas Lukša – Daumantas”. Todėl šiltą, nors ir ūkanotą lapkričio dieną gimnazistai ir jaunieji šauliai kartu su gimnazijos direktoriumi Algimantu Budriu, istorijos mokytoju Vaidotu Račkausku, šauliu savanoriu Stanislovu Jundulu, Plungės rajono buvusių tremtinių nevyriausybinės organizacijos pirmininke Aniceta Grikšiene išvykome į Raseinių rajono Kryžkalnio kaimą susipažinti su Lietuvos partizanų memorialu.
Prieš tai mokytojas supažindino mokinius su J. Lukšos – Daumanto nuopelnais ginant Lietuvos nepriklausomybę laisvės kovose, jo veiklą prasiveržus pro geležinę uždangą, besąlyginę ištikimybę Lietuvai, rezistencijai, kovų draugams ir partizano priesaikai. Memorialo idėja – įamžinti visus 20 000 partizanų, paaukojusių gyvybes Lietuvos laisvę, kilo Monsinjorui kunigui Alfonsui Svarinskui. Statybos pradėtos 2010 metais ant Kryžkalnio kalvos ir tęsėsi iki 2020 metų. Pagrindinis akcentas -16 m aukščio varpinė su įmontuotais 7 varpais, koplyčioje sukurta kovotojo už Lietuvos laisvę, disidento Alfonso Svarinsko Vyčio apygardos, Šarūno partizano grupės ryšininko, slapyvardžiu Laisvūnas skulptūra, ant sienų partizanų šūkis ir malda, Vinco Kudirkos „Tautiška giesmė”. Šalia koplyčios 19 m aukščio kryžius. Teritorijoje yra devynios nuožulnios plokštumos, ant kurių pritvirtintos nerūdijančio plieno lentelės su partizanų pavardėmis vardais ir slapyvardžiais, įamžintomis Kęstučio apygardos partizanų narsą ir pasiaukojimą iš viso 1137 laisvės kovotojų. Labai įspūdingai atrodo lietuviško kalavijo formos 25 m aukščio obeliskas, kuris padalija atminimo sieną pusiau ir sminga į žemę. Atminimo sienoje įamžinta 20 000 žuvusių partizanų pavardėmis, išpjautomis Vyčio kryžiaus formos stelose. Mokiniai buvo sužavėti šiuo memorialu ir, tai juos paskatins daugiau domėtis Lietuvos istorija.