Fejerverkai skirti teikti džiaugsmą. Todėl tam, kad jie nevirstų skausmu, pirmiausia pirotechniką patariama įsigyti specializuotose parduotuvėse. Perkant internetu, turguje ar gaminantis patiems, iki nelaimės tik vienas žingsnis. Pirotechnika pavojinga visiems, ypač vaikams bei augintiniams, o sužalojimai gydomi itin sunkiai. Tačiau išvengti nemalonumų įmanoma: reikia per šventes elgtis atsakingai.
Būtina žinoti:
- nenaudoti pirotechnikos gaminių, kurių pakuotė – pažeista,
- nelaikyti jų kišenėse, rankinėse, su jomis nežaisti,
- laikyti jas atokiau nuo ugnies ir elektrinių prietaisų, radiatorių,
- pirotechnikos gaminiai itin jautrūs, todėl jų negalima mėtyti, trankyti,
- rekomenduojama vengti minios, nes sunku prognozuoti, kaip aplinkiniai elgsis su fejerverkais,
- draudžiama juos naudoti esant neblaiviems ar apsvaigusiems,
- jei pirotechnikos gaminiai neiššauna, nevalia eiti prie jų mažiausiai 5–10 minučių arba tiek laiko, kiek parašyta instrukcijoje,
- draudžiama neiššovusį pirotechnikos gaminį ardyti ar bandyti uždegti iš naujo.
Dažniausiai fejerverkų sukeliami kūno sužalojimai:
akys 17%
plaštaka, pirštai 46%
kojos 11%
galva, nosis, ausys 17%
ranka 4%
pilvas 5%
Lietuvoje fejerverkų naudojimą reglamentuoja ir Civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymas, kuris draudžia leisti pirotechnikos priemones arčiau kaip 30 metrų nuo mokyklų, gydymo ir reabilitacijos įstaigų, šarvojimo ir kitų patalpų. Neatsakingas elgesys gali ne tik pakenkti turtui ar sveikatai. Už civilinių pirotechnikos priemonių naudojimo tvarkos pažeidimus gresia administracinė atsakomybė ir piniginės baudos.
Jų negalima sprogdinti nuo 22 iki 8 valandos ryto, išskyrus švenčių dienas.
Jei leisite pirotechnikos priemones, raskite joms lygų, kietą paviršių arba patikimai pritvirtinkite prie vertikalaus stovo, nenukreipkite petardų į žmones, nes pasekmės gali būti liūdnos.
- Saugi vieta – tai vieta atokiau nuo pastatų, automobilių, žmonių susibūrimo vietų. Per šventes, vykstant koncertui ar sutinkant Naujuosius metus, neleisti fejerverkų minios viduryje. Geriausia šauti fejerverkus atviroje erdvėje, kur jiems negali sutrukdyti, pavyzdžiui, medžių šakos ar kas nors kita.
- Jei fejerverkas yra „rimtesnis“ negu šaltoji ugnelė, jo laikyti rankose ir leisti iš rankų nerekomenduojama. Taip elgiantis kyla pavojus nusideginti rankas arba, jei pirotechnikos priemonė, pvz., petarda, sprogtų per greitai, susižaloti pirštus.
- Saugokite veidą. Galvos sritis, ypač veidas ir akys, taip pat dažnai nukenčia neatsakingai elgiantis su fejerverkais. Todėl fejerverkų negalima nukreipti į kitus žmones, naudoti minioje, masinio susibūrimo vietose. O jei matote, kad kažkas visai netoli jūsų bando uždegti nemažo dydžio fejerverką, pasitraukite atokiau.
- Kartais fejerverkų dalelės patenka į akis. Norint saugiai mėgautis fejerverkų vaizdu, verta užsidėti apsauginius akinius. Ypač atsargiai elkitės su fejerverkais-raketomis. Raketos, kurios, paleistos dideliu greičiu, skrieja tiesiai į viršų, gaisrinės saugos požiūriu yra labai pavojingos.
Informacija, susijusi su bengališkomis ugnelėmis
- naudoti tik lauke,
- bengališkas ugneles uždegti po vieną ir tik nuo viršaus,
- laikyti degančią bengališką ugnelę toliau nuo kūno ir degių medžiagų,
- neįkvėpkite dūmo,
- sudegusi bengališka ugnelė yra labai karšta, dėl saugumo geriausia ją pamerkti į indą su vandeniu, kol metalas atvės.
F1 kategorijos pirotechniką draudžiama parduoti ir naudoti asmenims iki 14 m.
Draudžiama naudoti pirotechnikos gaminį esant apsvaigus nuo alkoholio, toksinių ar psichotropinių medžiagų.
Būkite neabejingi tam, kas vyksta aplinkui. Netoleruokite šalia Jūsų daromų pažeidimų ir apie pastebėtus įtartinus įvykius praneškite bendruoju pagalbos telefonu 112.
Linkime saugių ir linksmų Šv. Kalėdų bei Naujųjų metų.
Informaciją parengė Plungės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro
visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti sveikatos priežiūrą mokykloje, Birutė Burbienė